|
Kanovnická rezidence [ Palác nebo rezidence ]KULTURNÍ PAMÁTKA č. 3765 Kanovnická rezidence č.o. 13, parc.č. 205 Dům čtyřkřídlé palácové dispozice, který prošel složitým stavebním vývojem. Do jeho zadního traktu při městské hradbě bylo začleněno jádro pozdně gotického domu z poslední čtvrtiny 15. století, z něhož se dochovaly klenuté, zčásti dvoupodlažní sklepy a klenební patky s kolčími štíty a figurální výzdobou v jedné místnosti v přízemi. V patře zůstal uchován arkýřový presbytář bývalé kaple s křížovou žebrovou klenbou a kružbovým svorníkem. Během pozdně renesanční přestavby (časově určené signaturami a letopočty 1620 a 1625 v nadpraží oken) byly původní žebrové klenby zadního traktu nahrazeny hřebínkovými a vznikla boční křídla domu se šnekovými schodišti. V raném baroku bylo postaveno uliční křídlo, zakládací deska v průjezdu datována rokem 1679 a místnosti v patře bočních křídel dostaly bohaté štukové stropy. Ostatní prostory byly v pozdním baroku kolem poloviny 18. století nově vyzdobeny štukovými dekory a zčásti i nástropními malbami.
KONTAKTNÍ ADRESA:Kanovnická rezidence Wurmova 526 779 00 Olomouc Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|