|
Bývalý hospodářský dvůr [ Lidová architektura ]KULTURNÍ PAMÁTKA č. 1746/3 Bývalý hospodářský dvůr Při jihovýchodní straně kláštera, č.o. neuvedeno, parc.č. 3/1, 3/2, 38/1, 38/2, 38/3 Čtyřkřídlá obdélná přízemní dispozice o 19x18 okenních osách, krytá sedlovou střechou. Boční průčelí člení dvojice lisen, vytvářející ploché rámování. Okna mají štukové rámy s ušima. Při nároží severního křídla je jednoduchý půlkruhový vjezd. Vstupní západní průčelí člení dvojice toskánských pilastrů, které nesou zalamující se kladí s vlysem, vyplněným triglyfy. Okna mají rámy s ušima. Hlavní vjezd má kamenné ostění s půlkruhovou archivoltou. Po levé straně je umístěna branka pro pěší s klenákem v archivoltě. Dvorní průčelí jsou hladká s nesymetricky umístěnými okny, převážně nově upravenými, zápraží kryje převislá střecha, podpíraná kamennými konzolami. Prostory, dnes podstatně přestavěné, byly zaklenuty klenbami křížovými nebo valenými s lunetami. V některých oknech jsou zachovány původní barokní mříže. Barokní architektura z 1. poloviny 18. století je hospodářskou součástí areálu kláštera.
KONTAKTNÍ ADRESA:Bývalý hospodářský dvůr Sušilovo nám. 38 779 00 Olomouc Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|