|
Sudoměřice u Tábora [ Město nebo obec ]Obec Sudoměřice u Tábora leží v severní části okresu Tábor v průměrné nadmořské výšce 525 m. Sudoměřice jsou vstupní branou do jihočeského kraje na trase Praha - České Budějovice - Vídeň. Rozkládají se po obou stranách silnice pro mezinárodní provoz E 55. Vesnice je rozložena z větší části v dolině obklopené rozsáhlými lesy zvanými Černé a Lipiny, patří z menší části soukromým vlastníkům a z větší dědicům po panu Burešovi a hraběti Deymovi. Je zde velký rybník, zvaný Černý, a potok, který teče do košínských nádrží, jež jsou jedním ze zdrojů pitné vody pro Tábor. Na jihovýchodní straně dominuje vesnici veliký kopec „Židovák “. Výměra katastru obce je 342 ha, z toho přibližně 212 ha zemědělské půdy, 79 ha lesní pozemků a 13 ha vodní plochy.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 12.11.2021 v 16:45 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|