|
Historie Bylinných lázní v Komorní Lhotce [ Historie (archivní dokument) ]Již za bývalé c. a k. rakousko-uherské monarchie byla obec Komorní Lhotka oblíbené rekreační místo. Z pamětní knihy z roku 1885 se dovídáme o založení zvelebovacího spolku, který měl okolo 50 členů. Za členské příspěvky 1-4 rakouské koruny ročně byly upravovány chodníky, lavičky v místech vyhlídek, upravovaly se lesní studánky, petrolejové osvětlení komunikací a pod. Spolek existoval do vypuknutí 1. světové války. Po 2. světové válce byla pod Prašivou postavena finská sauna a obnoveny bylinné lázně pod horou Godulou. V těchto místech již v roce 1860 ocenil sedlák Jiří Valica pramenité vřídlo na svém pozemku a založil tam primitivní lázně se 3 dřevěnými vanami a názvem Quellen Bad. Tyto lázničky převzala po vzniku ČSR v roce 1921 lesní správa a koupele byly přebudovány na 4 kabinky s vanami pro bylinné koupele. Jako historická rarita obce jsou tyto lázničky provozovány do dnešních dnů a kromě původních bylinných koupelí nabízí masáže, konzultace s lékaři a občerstvení.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|