|
Vodní sporty ve Vítkově [ Vodní turistika ]Vítkov leží v členitém terénu Vítkovské vrchoviny, která náleží k celku Nízkého Jeseníku. Okolní krajina je výrazně rozčleněna údolími dvou řek, hluboce zaříznutým údolím Moravice a údolím Odry. Na řece Moravici se nachází Kružberská přehrada, která slouží jako rezervoár pitné vody pro Opavsko a Ostravsko. Její výstavba, spolu s přilehlými chatovišti, výrazně poznamenala přirozený původní charakter krajiny. Dominantou krajiny je však údolí Moravice. Zaklesnuté meandry, říční terasy, místy až kaňonovité svahy s výchozy spodnokarbonských kulmských útvarů, modulovaných chladným klimatem dob ledových do kamenných moří, proudů, izolovaných skalek a mrazových srubů, představují významný geomorfologická fenomén krajiny. V roce 1992 bylo údolí Moravice vyhlášeno přírodním parkem s názvem Moravice. Vzhledem k dobrým podmínkám je možno hlavně v jarních měsících, kdy je Moravice sjízdná, provozovat vodácké sporty. Již tradičně je Moravice o velikonočních svátcích sjížděná vodáky nejen z Vítkova. "Otevírání Moravice" se uskutečnuje vždy v sobotu a něděli o velikonočních svátcích. Korytem Moravice se valí po jarním tání množství vody s okolních kopců. Již od jara je v oblasti místní části Podhradí čilý turistický ruch. Chatoviště se opět zaplňují, ti nejméně trpěliví vyrážejí do přírody již v době, kdy ještě na krajích lesa leží sníh. Přijeďte se podívat.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|