|
Historie obce Podhradní Lhota [ Historie (archivní dokument) ]Jak jméno Lhoty napovídá, souvisí její vznik s hradem, z nějž se nám bohužel zachovaly jen nepatrné pozůstatky v podobě příkopů a zbytků hradeb. A přece to býval hrad, nesoucí jméno svého slavného zakladatele, olomouckého biskupa a rádce našeho krále "železného a zlatého", Přemysla Otakara II. Jmenoval se Šaumburk podle biskupa Bruna, jenž pocházel z rodu pánů za Schauenburka či Šaumburka. Biskup Bruno získal už roku 1272 jeden vrch nad obcí Zubřice, která sice už dávno zanikla, ale památkou na její jméno je název nepatrných zbytků hrádku Zubřič na sousedním vrchu Bašta. Tento hrádek asi sloužil jako předsunutá obrana hradu Šaumburka, který si biskup a dovedný diplomat na získaném pozemku vybudoval. Hrad měl výhodnou polohu na severních svazích Hostýnských vrchů a přehlížel široký kraj od Bystřice pod Hostýnem přes město Kelč až k Valašskému Meziříčí.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|