|
Městská památková zóna Hranice [ Městská památková zóna ] Hranice jsou městem s bohatou historií a množstvím dochovaných kulturních památek. Historické jádro města má centrální polohu a bylo založeno jako dvou až třípodlažní zástavba. Hlavním prostorem, kolem něhož se historické jádro formovalo, je náměstí a ulice, které do něj ústí. Dominantními objekty jsou zámek se zámeckou věží, kostel Stětí sv. Jana Křtitele, radnice s věží, bývalá synagoga. Vzhledem k historické a kulturní hodnotě bylo historické jádro s přilehlými ulicemi a s areálem židovského hřbitova vyhlášeno 10. září 1992 ministerstvem kultury České republiky městskou památkovou zónou. Tím byla zahájena systémová péče nejen o jednotlivé památky a jejich okolí, ale i o cenné soubory staveb na území MPZ. Byl pro ni zpracován Program regenerace a obecně závazná vyhláška, která stanovuje regulativy pro stavební činnost. Charakteristika území: Území MPZ zaujímá rozlohu cca 20 ha. Zabírá plochu centrální části města a přilehlého území židovského hřbitova z důvodu jeho historické a urbanistické návaznosti. Historické jádro leží na terénní vyvýšenině obklopené potoky Veličkou a Ludinou a představuje ve struktuře sídelního útvaru jak přirozený střed, tak i nejvýznamnější společenské a obchodní centrum města Hranic. Okolo MPZ procházejí dvě sběrné komunikace. Na jihu silnice I. třídy č. 35 a na severu silnice II. třídy č. 440. Územím procházejí i trasy navrhovaného místního územního systému ekologické stability - údolím potoka Veličky je to biokoridor lokálního významu a podél potoka Ludiny je navržena trasa interakčního prvku místního SES. Stavební stav objektů: Vlastní historické jádro na území MPZ tvoří 192 dvou až třípodlažních objektů, z toho je 64 nemovitých kulturních památek. Stavební stav těchto objektů je velmi různý. Ve dvorních traktech historické zástavby se nacházejí v převážné míře objekty s doplňkovou funkcí, které jsou často ve špatném stavebním stavu. V havarijním stavu jsou některé úseky hradeb. Rozhodnutí id č: 1992476 Název rozhodnutí: Vyhláška MK ČR č. 476/1992 Sb. ze dne 10.9.1992 o prohlášení území historických jader vybraných měst za památkové zóny. Rok: 1992
Okruh MPZ na mapě centra Hranic
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|