|
Brněnská vinařská oblast [ Vinařská oblast ]Brněnská vinařská oblast, se svým hlavním městem Moravy Brnem, byla a stále ještě je významným centrem obchodu s vínem. Dnešní Brno je zastavěno průmyslem, kterému vinice musely ustoupit. Vinná réva se pěstuje po okolí Brna. V minulosti díky bohatým brněnským měšťanům, kteří si vozili révu i z Rakouska a Německa, se zde vinařství podařilo rozvinout. Nejdříve to bylo v Židlochovicích, které jako první dostaly právo výroby vína. Následovaly Dolní Kounice, kde byl v této době založen ženský premonstrátský klášter. Vinařství se však rozvinulo i v dalších obcích po okolí jako jsou Hrušovany u Brna, Ivančice, Němčičky, Rajhrad a další. Brněnská vinařská oblast díky svému klimatu umoźňuje pěstování poměrně velkého množství odrůd vín, nejlépe se tu však daří aromatickým odrůdám, jako je Irsay Oliver, Muškát, Tramín. Z červených odrůd vín je to Frankovka, Svatovavřinecké a Modrý Portugal. Brněnská vinařská oblast - vinařské obce Blažovice, Blučina, Bošovice, Bratčice, Brno-Bystrc, Brno-Jundrov, Brno-Komín, Brno-Maloměřice, Brno-Obřany, Brno-Tuřany, Brno-Žabovřesky, Brno-Židenice, Bučovice, Dolní Kounice, Heršpice, Hostěrádky-Rešov, Hrušky, Hrušovany u Brna, Kobeřice, Kobylnice, Kovalovice, Křenovice, Lovčičky, Malešovice, Medlov, Mělčany, Měnín, Milešovice, Modřice, Moravany, Moravské Bránice, Moutnice, Němčičky, Neslovice, Nížkovice, Nové Bránice, Ořechov, Otnice, Pozořice, Pravlov, Rajhrad, Rajhradice, Silůvky, Sivice, Sokolnice, Syrovice, Šaratice, Telnice, Těšany, Trboušany, Tvarožná, Újezd u Brna, Unkovice, Vážany, Viničné Šumice, Želešice, Židlochovice
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|