|
Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž [ Vinný sklep ]Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž Mešní víno z Kroměříže lze ochutnat v Arcibiskupských vinných sklepích v Kroměříži. Jsou součástí kroměřížského zámeckého komplexu, který je zapsán mezi památkami UNESCO a mají bohatou historii počínající již ve 13. století. Dřevěné sudy, ve kterých víno zraje, mají obsah až 19 100 litrů a nejstarší z nich pochází z roku 1805. Výroba vína se řídí vatikánskými normami a velký důraz je kladen na hygienické podmínky. Arcibiskupské vinné sklepy jsou přístupny veřejnosti. Při návštěvě a prohlídce sklepů, můžete ochutnat vzorky vyráběných vín - Rulandské šedé, Ryzling rýnský a Toledo. - otevřeno je denně od 10.00 do 16.00 hodin - prodejna je otevřena od 9.30 do 18.00 hodin Z historie a současnosti Arcibiskupských zámeckých sklepů v Kroměříži Proběhla celková rekonstrukce správní budovy společnosti s kancelářemi, byly rekonstruovány také výrobní prostory. Byla vybudována nová ubytovna a šatny pro zaměstnance. Proběhla celková oprava historických dubových sudů na víno a jejich ocejchování. Ve spolupráci se správou státního zámku byla zřízena v jeho historických prostorách Vinotéka, která poskytuje služby návštěvníkům zámku a také firmám i soukromým osobám na objednávku. Vinotéka je také trvalou expozicí celého vyráběného sortimentu mešních vín. Naše mešní vína jsou stále více žádána velkoodběrateli, malými prodejnami i soukromými osobami. Historické prostory sklepů navštěvuje velké množství spokojených zákazníků, kteří přicházejí jednotlivě, ve skupinách s přáteli nebo v rámci turistických výprav. Naše vína jsou žádána na mnoha presentacích nejen na Moravě, ale také v Čechách, zejména v Praze. Arcibiskupství olomoucké udělilo souhlas s výrobou mešního vína a pravidelně sleduje celý výrobní proces formou ustanoveného liturgického dozoru, který vykonává duchovní osoba, pověřená arcibiskupem olomouckým. Současně bylo uvedeno na trh nové víno s názvem Biskup Bruno a archivní vína s označením Vinum exclusive. O naše vína pečují kvalifikovaní odborníci s dlouholetými zkušenostmi. V dalších letech plánujeme další rozšíření výroby a zvýšení objemu výroby mešních vín. Od 7. května 2002 rozšířila naše společnost svůj název o slovo zámecké. Nové jméno naší společnosti je Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž, s.r.o. Arcibiskupské zámecké sklepy s.r.o. zakoupily v roce 2002 celkem 4 ha vinic. Obnovují tak historickou tradici pěstování révy ve vlastních vinicích a výrobu nejkvalitnějších vín z nejlepších odrůd hroznů, pocházejících z vlastních vinic. Ve dnech 22. až 25. dubna 2003 bylo na nově zřízené vinici vysázeno 13.000 hlav odrůd Rulandské šedé a Ryzlink rýnský. V pátek 2. května byl slavnostně otevřen Arcibiskupský archiv vín za účasti Mons. Jana Graubnera, arcibiskupa olomluckého a dalších významných osobností. Zájemci o pronájem boxů získají podrobnější informace v oddílu Archiv vín.
KONTAKTNÍ ADRESA:Arcibiskupské zámecké sklepy Kroměříž s.r.o. produkce mešních vín Na Kopečku 1487 767 70 Kroměříž Česko (CZ) fax: (+420) 573 336 869
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|