|
Kostel sv. Anny [ Kostel nebo katedrála ]V letech 1742 - 1748 byl na místě někdejšího bratrského sboru vystavěn pro triniářský řád kostel sv. Anny, k jehož závěru přiléhají řádové budovy, tvořící tak architeknonicky uzavřenou formu proti monumentální hmotě zámku. V kostele sv. Anny je nad hlavním oltářem obraz, který je připisován F. K. Palkovi. Kostel sv. Anny stojí na místě, kde původně stával bratrský sbor. Nekatolíci byli v době pána Ladislava z Lobkovic těžce poškozeni rekatolizací. Sboru se ujali jezuité, kteří původně bydleli na faře. Sbor přeměnili a vysvětili na kostel sv. Anny. V novém kostele byli vysvěceny tři oltáře. Hlavní sv. Anny, druhý sv. Josefa a proti němu sv. Ladislava. Jezuité po pěti letech odešli a kostel a farou zrušili. Kostel zůstal opuštěn a chátral. Po více než sto letech František Antonín Rottal rozhodl, že kostel obnoví. Kostel byl od základů přestavěn a po dokončení byla budova předána řádu trinitářů. Po zrušení řádu kostel koupila hraběnka Erdodyová a kostel uzavřela. V roce 1893 hrabě Rudolf Wrbna vybudoval pod kostelem kryptu. Uvnitř kostela je obraz sv. Anny od akademického malíře Antonína Františka Palka. Nad obrazem je štukované sousoší sv. Trojice a znak Rottalů. Dále jsou zde sochy zakladatelů trinitářského řádu sv. Felixe z Valois a sv. Jana Mathy v nadživotní velkosti. Celkem je zde pět barokních oltářů. Ve věži byly umístěny tři zvony.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|