|
Hamr na Jezeře [ Město nebo obec ]Obec Hamr na Jezeře leží v překrásné přírodě 30 kilometrů východně od České Lípy mezi Hamerskou strouhou a Ploučnicí, která napájí Hamerský rybník o rozloze 56 ha. Je obklopena borovými lesy a pískovcovými útvary. Významnější rozvoj obce je spojen s rozvojem výroby železa v 16. století. Od druhé poloviny 19. století se Hamr rozvíjel jako lázeňské letovisko. Po roce 1965 nastal útlum turistického ruchu. Teprve v posledních letech stoupá zájem o tuto oblíbenou rekreační oblast z řad tuzemských i zahraničních rekreantů. V Hamru a jeho okolí je dostatečná stravovací i ubytovací kapacita. V přilehlých obcích Útěchovicích a Břevništi, které jsou součástí Hamru, je rozšířeno hlavně zemědělství se slibně se rozvíjející agroturistikou i individuální turistikou. V oblasti můžeme spatřit původní objekty lidové architektury. Turisticky zajímavé lokality v okolí jsou Děvín, Černý rybník, kaple, Ralsko, Skalní divadlo, průrva řeky Ploučnice, Hamerský Špičák, Široký kámen, Stohánek, Velký Jelení vrch, Holičky, Chrastenský vodopád a Kozí hřbet.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 22.09.2021 v 11:11 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|