|
Jindřichov [ Město nebo obec ] 12 km severně od Hranic se rozprostírá v táhlém údolí po obou stranách potoka Luha 3 kilometry dlouhá obec Jindřichov. Zástavbu tvoří selské statky s uzavřenými dvory. Katastr obce o výměře 1644 ha leží v nadmořské výšce 400-580 m se značným sklonem k jihu. Jindřichov byl vždy českou obcí, o jeho vzniku se dochovaly dvě pověsti. Jedna říká, že Jindřichov spolu se sousedními obcemi Dobešov a Partutovice založili tři bratři uhlíři Jindřich, Bartoš a Tobiáš. Jindřich se usadil v údolí potoka Luha a dal tak počátek obci. Druhá pověst říká, že obec se původně pro svou délku jmenovala Dlouhá ves. Název Jindřichov získala na počest fojta Jindřicha. Uprostřed obce na srázné vyvýšenině byl v roce 1752 vystaven na místě velmi chatrného kostelíka sv. Jana Křtitele kostel Nanebevzetí Panny Marie. O padesát let později byla vystavena nová fara, ve které dnes sídlí obecní úřad a místní knihovna. Pěší turisté mají k dispozici vyznačené stezky z Oder a z Nejdku. Cyklisté mohou využít vhodné terény pro horská kola nebo hlavní cyklostezku Hranice-Odry. První zmínka o obci pochází z roku 1499. Německý název obce je Heinrichswald. Katastrální území: k.ú. 660345 Dostupná historická literatura: Hosák Ladislav: Historický místopis Moravy a Slezska v letech 1848-1960, úvodní svazek, str. 323 [1967, Profil Ostrava] Samek Bohumil: Umělecké památky Moravy a Slezska, J-N, str. 112 [1999, Academia Praha]
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 30.09.2021 v 22:12 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|