|
Poznejte krásu Valašského Betléma - Štramberk [ Výlet ]Poznejte krásu Valašského Betléma - Štramberk Od Penzionu Stará škola se vydáme po cestě doprava směrem nahoru. Na křížovatce se dáme vpravo a vystoupáme do prudkého kopce k soše Panny Marie. U ní zahneme vlevo a tzv. "Sluneční cesta" nás zavede až na vrcholek Bílé hory. Zpět se vydáme druhou stranou po široké cestě a na jejím konci se dáme vpravo. Tudy dojdeme znovu k soše Panny Marie. Pokračujeme stejnou cestou a na prvním rozcestí zahneme vpravo a dojdeme k rozcestníku. U něj pokračujeme vlevo. Cesta mezi roubenými domy nás zavede až na hrad Trúbu. Z hradu zvolíme cestu po schodech dolů a zahneme vlevo. Tady navštívíme Vlastivědné muzeum. Po této naučné vycházce následuje doba oběda, na který si můžete zajít do příjemného prostředí Penzionu Stará škola, hotelu Šipka, Roubenka a Gong. Po obědě přejdeme náměstí a pokračujeme cestou dolů. Po levé straně se nachází Muzeum Z. Buriana. Po prohlídce sejdeme na hlavní cestu a zahneme vlevo. Po hlavní cestě se dostaneme k Restauraci Prosek. U ní zabočíme vpravo a po chvíli vcházíme do Národního sadu. Naučná stezka nás zavede k jeskyni Šipka a provede celým Národním sadem. Stejnou cestou se vracíme zpět až na náměstí.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|