|
Kopaničárek, dětský folklorní soubor [ Folklorní soubor či skupina FoS ČR ]Dětský folklórní soubor Kopaničárek působí přes 40 let při Základní škole Starý Hrozenkov 233. Ti nejmladší začínají svoji činnost v souboru již od první třídy a většina z nich vydrží až do posledních ročníků povinné školní docházky. Za léta své činnosti dosáhl soubor řady úspěchů a ocenění na různých okrskových, okresních i oblastních soutěžích a přehlídkách, mnohokrát se zúčastnil folklorních festivalů a slavností ve Strážnici, Hluku, Vlčnově, DFF Kunovské léto, každoročně vystupuje na místních Kopaničárských slavnostech. Vedoucími souboru jsou manželé Marie a Jan Rapantovi. Ve svém repertoáru má soubor dětské hry, lidové zvyky, písně a tance z oblasti Starohrozenkovských Kopanic. Je to příhraniční oblast mezi Českou republikou a Slovenskem. Doprovází dětská hudecké muzika, která vznikla před pěti lety při hrozenkovské pobočce ZUŠ Bojkovice. Primášem muziky je Julko Babrnák, sóla zpívají Jana Záhorová, Johanka Babrnáková, Martina Holíková, Adéla Juráková a Pavel Zapletal.
KONTAKTNÍ ADRESA:DFS KOPANIČÁREK Mgr. Marie Rapantová Starý Hrozenkov 320 687 74 Starý Hrozenkov Česko (CZ) Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ
AKTUALIZACE: Luděk Šorm (FOLKLOR.CZ) org. 24, 03.11.2005 v 00:38 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|