|
Hluboké Mašůvky [ Město nebo obec ]Hluboké Mašůvky patří k nejstarším pravěkým osadám a leží 8 km severně od okresního města Znojma. V letech 1932-1949 zde odkryli archeologové opevněnou osadu zemědělského lidu. Z historických nálezů je zvláště zajímavá proslulá keramická soška ženy ze 4. tisíciletí př. n. l. známá jako "Mašůvecká Venuše", uložena v brněnském muzeu. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1220. Majitel jevišovického panství, k němuž Hluboké Mašůvky patřily, slavný obránce Brna před Švédy v třicetileté válce hrabě Jan Ludvík Raduit de Souches nechal v roce 1680 postavit v Hlubokých Mašůvkách kostelík, kterému daroval sošku Panny Marie de Foy z Belgie, dnešní milostnou sošku v Hlubokých Mašůvkách. Po příchodu Prof. Josefa Parmy v roce 1946 byl rozšířen kostel a s pomocí věřících z okolí vybudoval Lurdskou jeskyni, Getsemanskou zahradu, Křížovou cestu, Svatý hrob a Meditační cestu s více než 50 obrazy svatých míst a zastřešil Sv. studnu, kde si lidé nabírali léčivou vodu. V současné době se poutní areál rozšiřuje o Meditační zahradu a Bolestnou cestu P. Marie, kterou budou tvořit obrazy Bedřišky Znojemské, sedm kaplí radosti P. Marie na cestě do Znojma. Okolí obce tvoří na severní straně rozsáhlé lesy se vzácnou flórou a faunou. Sama obec leží v malebném údolí Plenkovického potoka na turisticky značených cestách s propojením na příhraniční cyklotrasy Rakouska - Retzeland. Poutní mše svaté jsou každou 1. sobotu v měsíci v 17:00 hod. (v létě) a v 18:00 hod. v zimě. Hlavní pouť je 1. sobotu a neděli v červenci (svítek Navštívení P. Marie). Další nabídky: pěší turistika, cykloturistika, koupání, hobaření, kempování, resaturace, zřícenina Lapikus.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ:
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 01.12.2021 v 20:26 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|