|
Kytice z Uherskobrodska (CD) [ Propagační materiál ]Název CD: Kytice z Uherskobrodska Muzika: CM Olšava Město nebo obec: Uherský Brod Cena: 290 Kč Obsah: Děvča šaty pere - Chodí rychtár po dědině - U našeho jazera - Maršovský stárek - Vychodí měsíček - Janko mlynárů - Otvíraj, šenkérko, vrata - Zhusta, chlapci, zhusta - Pres Brezovú - Bajeryš - Mazurka - Polka - Chodíme, chodíme - Nivnico, Nivnico - Lubina, Lubina - Na tom mosce - Mezi dvoma járky - Od městečka ke mlýnu - Zahrajce mi husličky - Níže Nových Zámků - Ja ten vtáček jarabáček - Už sú kosci - Nad Brezovú - Žitková, Žitková - Hore strážú - Kdo to na mňa žaluje Info: Toto CD nás přivádí na moravsko-slovenské pomezí, na Uherskobrodsko, což je oblast ohraničená ze severu Valašskem, z jihu Horňáckem a ze západu hradišťským Dolňáckem. Pozorovatele zvenčí zaujme tato oblast hned dvěma výraznými rysy - nebývalou hudební rozmanitostí a silným slovenským vlivem. Ona totiž tvoří jakýsi spojovací článek mezi tím, co lze zjednodušeně označit za čistě "moravské" a tím, co je čistě "slovenské".
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|