|
Opavský kroj [ Lidové oblečení - kroj ]Opavský kroj uchovává styl oblečení s ohlasy městské módy 19. stol. a vykazuje řadu společných rysů s některými kroji z hospodářsky prosperujících oblastí Čech. Pokročilé Opavsko již v 19. stol. přijímalo impulsy módy, na oděvu užívalo nové tovární materiály a přizpůsobovalo se dobovým tendencím. Nutno připomenout, že na severní Moravě obecně hrál důležitou roli i německý živel, s nímž kroje často přijímaly západoevropský ráz šatu. Na Opavsku se tradiční kroje nosily zhruba jen do poloviny 19. století. Ženské kroje mají dosti obecný styl své doby. Na svrchní kusy, sukně, zástěry a vatované "špensry" se užívají např. šanžánové hedvábí či jemně vzorované brokáty. Na léto a obecně k dívčímu oblečení se vybírají jemné bavlněné tkaniny s drobným květovaným potiskem a vzorováním. Sukně ženského kroje je velmi široká, rozložitá, sahající často k zemi, živůtky měkké, obvykle zdobené řadami knoflíčků, košilky s krátkými rukávy. Svérázné jsou čepce. Jednak bílé, jemně vyšívané na dýnku, lemované valencienskou krajkou, jednak zdobené rozvinutější výšivkou s množstvím zlatých flitrů a skleněných korálků. Druhý typ okázalého čepce je z barevného hedvábí a sametu se zlatě vyšitým dýnkem a kolem okraje lemovaný zlatou krajkou a šedou králičí kožešinou. Čepec má tvar středověké karkule s protáhlými oušky a dlouhými stuhami. Slezské stuhy jsou charakteristické svou šíří a jemným vzorkem, ladícím se stylem kroje. Vázaly se kolem čepců, uvazovaly se v pase mašlí dopředu a často tvořily dominantní ozdobu oblečení. Muži přejímají brzy temné dobové ustrojení s dlouhými kalhotami, obvykle zasunutými do holinek, bílé košile, vesty a kazajky s kovovými knoflíky, dobové klobouky, např. i cylindry a tmavé hedvábné šátky pod krkem.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|