|
ČESKÁ REPUBLIKA [ Encyklopedické heslo ]
Česká republika je země uprostřed Evropy. O hlavním městě republiky Praze se někdy říká, že je jejím srdcem. Odnepaměti naše země tvoří křižovatku evropských kultur. Kulturní charakter českých měst, venkovských sídel a lázeňských míst byl vždy motivací pro návštěvníky a hosty sjíždějící se do těchto míst ze všech koutů světa. Česká republika vznikla v roce 1993 rozdělením Československé federativní republiky. V roce 2004 se zařadila mezi země Evropské unie. Je řádným a plnohodnotným členem Severoatlantické aliance. Svojí rozlohou 78 864 km2 se řadí mezi malé státy. Množství přírodních krás a dochovaných kulturních památek však patří bez nadsázky mezi světové velmoci. Z hlediska geografického je Česká republika (cca 10 250 000 obyvatel) rozdělena do čtrnácti územněsprávních celků řízených krajskými samosprávami. Z historického hlediska je tvořena historickými územími Čechy, Morava a Slezsko. Každé z těchto území si do dnešní doby zachovalo nezaměnitelný charakter kultury, přírody i folkloru. Základní informace o České republice Rozloha: 78 864 km2 Hlavní město: Praha (1,24 mil. obyvatel) Státní zřízení: parlamentní demokracie Hlava státu: prezident volený na pět let, od 2003 Václav Klaus Správní členění: 14 krajů (od 1. 1. 2002) Obyvatelstvo: 10,3 mil. Jazyky: čeština, jazyky menšin: slovenština, němčina, polština Měna: 1 česká koruna (Kč) = 2 x 50 haléřů Státní symboly: vlajka, státní znak, hymna - "Kde domov můj" HDP: 5 240 US $ na obyvatele
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|