|
Skanzen Buškův Hamr [ Skanzen ]Majitel / Uživatel: ČR - Okresní úřad České Budějovice / Globus V.s.p. Popis: Vodní hamr z 18. století, funkční technická památka, rekonstuovaná v letech 1992 - 1995, nacházející se 1 km jihozápadně od Trhových Svinů. Expozice: Plně funkční technická část hamru - buchar, výheň s dmychadly, brus - vše poháněné třemi vodními koly. Jedinečná kolekce originálního nářadí. V obytné části výstava lidového nábytku z Doudlebska s ukázkami keramiky, podmaleb na skle a dobového zažízení z přelomu 18. a 19. století. Zajímavost: Rodina původního hamerníka zde žila ještě koncem 70 .let 20. století. Otevřeno: Květen, září a říjen - sobota, neděle 10.00 - 17.00 Červen až srpen - denně mimo pondělí 10.00 - 17.00 Jindy po předchozí dohodě. Prohlídka: - s průvodcem (česky, anglicky, německy a francouzsky) - délka 45 minut - nejvíce 40 osob Vstupné: - dospělí 20,- Kč - děti 10,- Kč - důchodci, vojsko 20,- Kč Cizinci: - dospělí 30,- Kč - děti 20,- Kč Noční prohlídka 50,- Kč, cizinci 70,- Kč. Služby: - rezervace prohlídek - prodej suvenýrů, občerstvení - svatby - noční prohlídky - společenské akce na objednávku Kultura: - výstavy obrazů - příležitostně koncertní a divadelní představení - ukázky tradičních řemesel Literatura: Kamenný klíč HRADY, ZÁMKY a ostatní zpřístupněné památky Čechy, Morava a Slezsko Kateřina Sučková Roman Abušinov
KONTAKTNÍ ADRESA:Skanzen Buškův Hamr Ing. T. Tschauder Bezdrevská 12 370 11 České Budějovice Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|