|
Mikroregion Žermanické a Těrlické přehrady [ Mikroregion ]V roce 1997 předložily obce Těrlicko, Soběšovice, Chybie a Strumień žádost na zpracování projektu Strategie rozvoje turistiky oblasti Těrlické přehrady, Žermanické přehrady a přehrady Goczalkowice v Polsku. V září 1998 byly zahájeny práce na společném projektu. Ten byl jedním z prvních, který se zabýval spoluprací obcí v regionu včetně spolupráce přeshraniční. Kromě obcí Těrlicko a Soběšovice se ke spolupráci přihlásily i obce Dolní Domaslavice, Lučina, Žermanice, Strumień a Chybie, které se společně podílely na přípravě projektu. Dne 27. září 1999 obce Albrechtice, Dolní Domaslavice, Horní Domaslavice, Horní Bludovice, Lučina, Pazderna, Soběšovice a Žermanice zaregistrovaly Svazek obcí "Mikroregion Žermanické a Těrlické přehrady". Tento svazek představuje téměř 14 tis. obyvatel. Mikroregion od počátku usiloval o prezentaci celé oblasti. Hlavním cílem je rozvoj turistiky, cestovního ruchu a rekreace v této oblasti, což následně znamená i ekonomický rozvoj regionu. Pro další možnosti využívání prostředků poskytovaných z fondů Evropské unie byl vypracován projekt "Strategie rozvoje Mikroregionu Žermanické a Těrlické přehrady". V návaznosti na tuto "Strategii" jsou vypracovávány další projekty a jsou vyvíjeny společné aktivity pro rozvoj kultury, sportu a turistiky. Jsou pořádány společenská a sportovní setkání a jiné akce, jako např. volejbalový turnaj, jazzové a kulturní dny obcí Mikroregionu. Sídlo sdružení je v Soběšovicích a jeho předsedou je starosta naší obce Ing. Karel Obluk.
KONTAKTNÍ ADRESA:Mikroregion Žermanické a Těrlické přehrady Soběšovice 739 93 Soběšovice Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|