Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (09:33 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Historie města Rudolfova [ Historie (archivní dokument) ]

První písemná zmínka o těžbě stříbra v okolí pochází z roku 1385, k intenzivní báňské činnosti však došlo až ve 2. polovině 16. století. Zhruba šedesátileté období produktivní těžby mělo nepopiratelný význam pro rozvoj celé oblasti.
Rudolfov se ve své době zařadil vedle Jáchymova a Kutné Hory k nejvýznamnějším kutištím v Čechách, z výnosů z dolování postavilo město Č. Budějovice Černou věž. Díky rudolfovskému stříbru mohla také být v Č. Budějovicích zřízena jedna ze čtyř královských mincoven v Čechách. Úspěšné období korunoval roku 1585 Rudolf II. výsadní listinou, podle níž se hornické sídliště stalo svobodným horním městem s rozsáhlými privilegii. Nové skutečnosti vyjadřoval i znak a název města udělený k poctě císaře.
V té době měl Rudolfov více než 250 domků a patřil k velkým jihočeským městům. Nejslavnější období jeho historie bylo ukončeno za českého stavovského povstání roku 1619 násilnou formou, město bylo vypleněno a privilegia Ferdinandem II. odňata.
Památek na tuto dobu zůstalo v Rudolfově poskrovnu. Všechny šachty, štoly a jejich haldy, které měly na vznik a podobu města největší vliv, jsou dnes ukryty pod povrchem zahrad a sadů.
Hlavní dominantou města je dodnes mohutný kostel sv. Víta stavěný v letech 1554-83 jako protestantský chrám. Druhou dominantou je budova někdejšího báňského úřadu (dnes sídlo městského úřadu) s renesanční výzdobou a věžičkou. V dolní části města stojí renesanční zámeček, vystavěný těžařem a podnikatelem Janem Hőlzlem ze Sternsteinu, později několikrát přestavovaný, v letech 1776-89 sloužil pro účely armády, dnes je to sídlo firem. Na protější straně údolí se na okraji lesa, již na katastru Hlincovy Hory zachoval tzv. Lustenek, měšťanský dvorec přestavěný na malý zámeček, později využívaný jako hájovna děkanského polesí. V okolí hráze Královského rybníka, v minulosti využívaného pro napájení náhonů důlních zařízení, se zachoval měšťanský dům a řada domů malebné maloměstské zástavby.
V současné době má Rudolfov i s místní částí Hlinsko 2375 obyvatel.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.rudolfov.terms.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 2, 05.08.2004 v 15:30 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz