|
Fara v Rapšachu [ Fara nebo farní úřad ]Barokní jednopatrová budova se zvalbovanou střechou. Teprve za vlády císaře Josefa II., starajícího se o zvýšení vzdělanosti v lidu, nechť už dostává se jí lidu z úst učitele či kněze, v roce 1784 stává se farářem rapšašským Josef Joachim Warhaník, a tu také vstává zdejší kostel z trosek, v nichž zůstával po tak dlouhou dobu, od samých bouří husitských, a opravena je také jeho část západní, stavěná, jako kostel celý, v slohu gotickém. V téže době se staví i fara (čp. 37), jak dnes ji vidíme, kdežto dřívější farní budova byla stavbou mnohem nižší, kryta byla šindelem a stávala v místech, kde dnes je dům bývalého starosty obce p. Josefa Zimmla (čp. 8), na pozemku patřícím tehdy hospodáři Duspivovi. Při této staré faře stávala pak větší stodola pro ukládání "desátků" - obilí, jež tehdejší hospodáři, jak bývalo tenkrát zvykem, odváděli svému faráři. Bylať rozlehlost farnosti dosti veliká, jako dnes tomu je, byly sem přifařeny obce Tušť, Františkov s částí Klikova, Nová Ves u Klikova a Kunšach.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|