Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (05:09 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Historie obce Číhošť [ Historie (archivní dokument) ]

Pověst vypráví, že se na zdejší tvrzi sešli urození páni z okolních panství k oslavě. Jeden z nich byl docela cizí. Ostatní se stále vyptávali "čí že je host" - tak prý vznikl základ pro pozdější pojmenování obce. Jiný zdroj ale říká, že název vznikl od staročeského jména " Číh " - což bylo jméno místního pána. Další část "hošť" - prý znamená vlastník. Co je ovšem na tomto výkladu pravdy, těžko říct.

Číhošť ale byla svého času významným hospodářským a kulturním centrem, což je doloženo záznamy v "Zemských deskách" v Praze. Nad obcí se od roku 1348 do roku 1806 dolovalo stříbro a jiné vzácné rudy. Nedaleko jsou vápencové lomy. Zde se také v roce 1648 odehrávala poslední bitva v tomto kraji se švédským vojskem. Ještě dnes jsou tu patrny náspy a valy. V roce 1892 zde byl založen sbor dobrovolných hasičů. Elekřina byla do obce rozvedena v roce 1929. Významnou stavbou a dominantou obce je kostel, který František Palacký ve svých "Dějinách " uvádí již k roku 1350 jako farní. Pověst vypráví, že když se jde polní cestou z Číhoště přes les Borovinu a Bahenici do Ovesné Lhoty, stojí u cesty před obcí křížek. Na tomto místě lhotečtí počali stavět kostel. Zedníci se tužili, ale jaké bylo jejich překvapení, když druhý den ráno přišli do práce a zdivo nikde. Začali stavět znovu, ale to všechno se pravidelně opakovalo. Divili se tomu, ale raději stavby zanechali a postavili na tom místě křížek. Je tam dodnes. Co se ale dělo se zdivem z Ovesné Lhoty ? Vždycky se do rána objevilo v Číhošti, kam ho odnosili andělé. Tak se číhošťští dali do práce a svůj kostel s pomocí zbudovali. Původně byl kolem kostela hřbitov. V roce 1948 bylo prostranství před kostelem oploceno a vybudována brána.

V té době zde působil farář Josef TOUFAR. Po známých událostech, které se v tomto kostele Nanebevzetí Panny Marie v prosinci 1949 a v lednu 1950 staly, byl 28. ledna farář Toufar zatčen a umučen. Zemřel 25. února ve věku osmačtyřiceti let. Na památku umučeného faráře Josefa Toufara a dalších stíhaných kněží byl na nádvoří kostela v Číhošti 22. září 1990 slavnostně odhalen pomník. Autorem pomníku je akademický sochař Roman Podrázský z Přibyslavi.

Podle starých kronik v roce 1900 žilo pouze v Číhošti 300 obyvatel . Od roku 1900 je ve vsi i motlitebna Českobratrské církve evangelické. První zmínka o základní škole je už z roku 1603 - ve starém minisále sačanského kostela. Potom to byla dřevěná chaloupka, kde se říkalo "U Špačků ", vyučovalo se v jedné místnosti. V roce 1795 byla postavena nová , opět dřevěná škola, která sloužila až do roku 1846. V roce 1846 byla postavena uprosřed vsi nová zděná budova základní školy, která slouží dodnes. Budova měla dvě velké třídy a byt pro učitele. V roce 1900 byla postavena třetí třída, na tu dobu byla místní škola opravu moderně vybavena. V dobách největší osídlenosti tato škola doslova "praskala ve švech" - docházelo sem téměř 200 školáků. V dnešní době bojuje základní škola v Číhošti " o přežití". Stálý úbytek dětí dolehl i na tuto školu, ale i přes nízký počet žáčků škola působí i nadále a OÚ v Číhošti raději doplácí na provoz ZŠ ze svých prostředků.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.cihost.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 17.08.2004 v 10:41 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz