|
Kostel sv. Petra a Pavla [ Kostel nebo katedrála ]Zasvěcený sv. Petru a Pavlu, založen mezi rokem 1340 - 1350 za Arnošta z Pardubic. Podle Ottova slovníku naučného díl XXVI str. 849, byl kostel v Libkově Vodě založen v roce 1340, takže je nejpravděpodobnější toto datum. Nyní je kostel úplně přestavěn, takže o stáří jeho zdiva patří totéž co o kostelu božejovském, že také libkovodský kostel postrádá presbytář zakončený třemi stranami nepravidelného osmiúhelníka, opěrných pilířů. Nedostatek těchto pilířů vzbuzuje dojem starobylosti, ale o stáří zdiva nelze provádět úsudky před jeho důsledným ohledáním. Kostel byl přestavěn barokně v letech 1686 - 1691, vyhořel v roce 1719 a v roce 1842. Věž byla postavena v nynější podobě v roce 1873. Dříve byla věž dřevěná, do poloviny zděná a po požáru v roce 1842, až do obnovení, bylo zdivo požárem zničené a sesuté. Kostel je orientovaná stavba z lámaného kamene s věží v západním průčelí. Věž ze základů nově vystavěna jest moderně zgotizována. Chrámová loď se dvěma okny po každé straně segmentem sklenutými. Presbytář z pěti stran osmiúhelníka má 4 okna segmentová. Loď při západním průčelí opřena pilíři o 1 ústupku. K severní straně přiléhá obdélníková sakristie. Vchodem při západní straně se vejde do podvěžní kobky, tvořící předsíň chrámovou, která jest valeně klenuta. Odtud se vchází do lodi obdélné 10,2 metrů dlouhé a 8,5 metrů široké, ploše kryté. Loď je oddělena od presbytáře stlačeným triumfálním obloukem bez seříznutých hran 5,2 m v rozpětí a 1,1 m v síle. Presbytář, a to tři strany osmiúhelníka jsou konchovitě přiklenuty ku valenému klenutí zbývající části presbytáře. Jest 3,15 m dlouhý a 6,25 m široký. Do sakristie vede vchod s lomeným obloukem a se seříznutým ostěním. Při vchodu do chrámové lodi jest klenák, na němž je vytesáno: IHS 1686, kdy byl kostel vystavěn. Zařízení kostela jest pseudogotické, kazatelna na původní kamenné noze, v sakristii jest původní kamenná křtitelnice.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|