|
Historie obce Nová Cerekev [ Historie (archivní dokument) ]Založení Nové Cerekve spadá do 12. století. Někdejší dřevěný kostel, podle kterého dostala obec své jméno " Cierkev ” ( toto jméno náleželo dřevěným kostelům ) - tedy Cerekev, byl v 18. století přestavěný barokně a je zasvěcen Tomáši Becketovi. Povýšení Cerekve na městys se stalo dekretem Ferdinanda I. z roku 1543. Domy okolo náměstí byly vystavěny těsně vedle sebe po dvou velkých požárech v letech 1790 a 1822. Do té doby měly domy štíty do náměstí. Nová Cerekev se svým půdorysem liší od vsí, má ráz města s náměstím a branami, měla i svou radnici s věží a zvonem. Panský špýchar byl přestavěn na tkalcovskou fabriku, koncem 18. století byl přeměněn na byty a v současné době slouží účelům obecního úřadu. Dalšími nepřehlédnutelnými budovami je základní škola z roku 1853 - dnes s přilehlými novými budovami, budova mateřské školy a zdravotního střediska s lékárnou, dále budova nádraží z roku 1853. Severní předměstí bývalo židovskou čtvrtí již dodnes připomíná židovská synagoga přestavěná v polovině 19. století v orientálním maorském slohu a židovský hřbitov, kde byl roku 1879 pohřben náš významný malíř Alfréd Justitz. Budova Spojených kartáčoven , která se nachází v blízkosti, byla v minulosti firmy "Šling - továrna na kartáče”.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|