Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (02:23 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Větrný mlýn [ Mlýn vodní nebo větrný ]

Dominantu jihozápadní části města Třebíče odjakživa tvoří zděný větrný mlýn takzvaného holandského typu, objevující se ve většině pověstných betlémů. Několikapodlažní budova mlýna, zvaného větrník se nachází blízko železniční trati Jihlava - Brno, na tzv. Kanciborku v ulici U větrníku, nedaleko centra a státní silnice I/23.

I přes protesty místních, že budou jeho lopatky plašit koně formanů, byl nakonec v roce 1836 dokončen zásluhou bratrů Karla a Františka Budischowských. Původně měl být dřevěný, vzhledem k hrozbě požáru blízkých budov a obydlí byl nakonec postaven z kamene a cihelného zdiva. Věž o průměru osm metrů měla podobu komolého kužele zakončeného špičatou šindelovou střechou. Světlo padalo do strojovny v každém patře třemi, v nejvyšším pak čtyřmi okny.

Mlýn tehdy nesloužil k mletí obilí, nýbrž takzvaného třísla pro třebíčské koželuhy. U mlýna stávalo pravděpodobně přistavěné dřevěné stavení se sedlovou střechou, které obsahovalo samostatné mlecí zařízení a sklady. Mlýn drtil kůru až do druhé poloviny minulého století, kdy jej nahradil parní stroj. Poslední funkce mlýna - funkce bydlení, která přinesla nevhodné využití interiérů stavby, byla ukončena roku 1977 celkovou vnější rekonstrukcí. Od té doby je stavba veřejnosti nepřístupná a nevyužívaná.

Vzhledem k tomu, že mlýn tvoří dominantní prvek v rámci vnitroměstského interiéru jihozápadního svahu města i v rámci celoměstském, je nutné vycházet z požadavků orgánů památkové péče na zachování stavby jako technické památky a veškeré stavební záměry tomuto požadavku podřídit. Současně je třeba vzít v úvahu i stanovisko Českých drah, neboť musí být dodrženo ochranné pásmo dráhy. Možné přístavby navazující na stávající objekt větrníku by měly dominantnost větrníku respektovat nikoli rušit. Holandský typ větrníku nabízí využití objektu ke komerčním účelům souvisejících s turistickým ruchem. Dnešní podoba sice není původní, ale i tak dostal větrník vzhled, jak jej znali naši předkové po větší část 19. století a jak ho zná století naše.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.trebic.cz

AKTUALIZACE: uživatel č. 685 org. 56, 24.08.2004 v 12:08 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz