|
Z kroniky obce [ Historie (archivní dokument) ]"Myslíce na dni staré, pamětlivi časů už dávno minuvších, ve snaze oživiti starobylé zařízení místních kronik, počínáme psáti tuto knihu" Tvrz Dohalice stávala na místě nynější sýpky při říčce Bystřice tam, kde tato takřka v pravém úhlu zahýbá na jih na své pouti klikaté k Nechanicům. V roce 1352 seděl na ní Václav z Dohalic. Na místě této původní tvrze, neveliké a vodním příkopem hrazené, postavil pan Václav Záruba z Hustiřan novou, když stará dávno, patrně už za třicetileté války zanikla. Nová tvrz postavena byla roku 1667, zanikla roku 1825, kdy byly zbořeny poslední její zbytky. Na místě zříceniny vystavěli špejchar patrně s použitím staviva a snad i části rozvalin. Rytíři Bořkové Dohalští z Dohalic vládli tu až do roku 1658. Byli spřízněni s rytířskými rodinami v okolí a stali se dočasně majiteli jiných okolních statků a tvrzí, například Mokrovous od počátku 16. století až do roku 1628. Kraj náš však nejvíce stal se známým od roku 1866, když zde v okolí Dohalic, Benátek, Čistěvsi, Chlumu, Sadové a Třesovic byly nejprudší boje mezi Rakušany a Prusy. Četné pomníky a hřbitůvky skrývající ostatky rakouských a pruských vojínů v smrti smířených budou té doby trvalými památkami. Kostel je na Dohaličkách už od roku 1384, plebanie od roku 1350. Dnešní budova byla však teprve v letech 1894 - 96 postavena, a to na místě staré rotundy, která se zřítila roku 1888. Tento starší kostelík v podobě rotundy klenuté s lucernou dala postavit již roku 1742 hraběnka Alžběta Schafgotsehová. Z původního gotického kostela zbyly pouze zvony, náhrobníky a tři klenutí, v nichž odpočívali bývalí šlechtičtí páni. Památky tyto podrobně popsány jsou v Cechnerově "Soupise památek historických XIX", str. 20 - 23. Škola na Dohaličkách jest od roku 1788.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|