|
Mariánský sloup [ Socha, sousoší nebo plastika ]V roce 1710 dal Václav Norbert Kinský postavit ve východní části chlumeckého náměstí mariánský sloup oslavující četná vítězství vojsk císaře Josefa I. (1705 - 1711) a jeho spojenců nad francouzskou armádou Ludvíka XIV. o španělské dědictví. Václav Norbert Kinský měl spolu s druhým českým kancléřem Janem Václavem Vratislavem z Mitrovic na vídeňském dvoře císaře Josefa I. značný vliv. Po smrti Josefa I. roku 1711 došlo ke změně vnitropolitického kursu a ke zmaření všech reformních návrhů. Také Václav Norbert Kinský složil veškeré funkce a odešel do ústraní. Poté obdržel řád zlatého rouna. Chlumecký mariánský sloup je tedy památkou tohoto prvního vstupu Kinských do politického dění na císařském dvoře na počátku 18. století. Je s největší pravděpodobností dílem F. M. Katterbauera a patří mezi velmi hodnotné památky české barokní plastiky. Mariánský sloup je osazen původními sochami sv. Jáchyma, sv. Anny, sv. Josefa a Simeona a novějšími plastikami sv. Václava (z roku 1807) a sv. Jana Nepomuckého (z roku 1863).
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|