|
Městská památková zóna Lysá nad Labem [ Městská památková zóna ]Rozhodnutí id č: 2003108 Rok: 2003 Název rozhodnutí: Vyhláška MK č. 108/2003 Sb. ze dne 1. dubna 2003 o prohlášení území s historickým prostředím ve vybraných městech a obcích za památkové zóny a určování podmínek pro jejich ochranu. Toto prastaré město prožívalo svůj největší rozkvět v době kdy panství patřilo hraběti F. A. Šporkovi. Tyto slavné časy připomíná barokní zámek a nad městečkem s jedinečným parkem se sochami z dílny sochaře M. Brauna. Úchvatný cyklus 12 měsíců 4 ročních období, Dne i Noci, přírodních elementů je zcela srovnatelný s věhlasnými alegoriemi na zámku Kuks. Navštívit můžete také muzeum slavného lyského rodáka, orientalisty Bedřicha Hrozného. Lysá dnešních dnů se chlubí dostihovým závodištěm a jedním z nejmodernějších veletržních areálů v ČR. Ročně zde můžete navštívit 27 výstav ve 14 termínech. Další zajímavá vesnička v okolí Lysé nad Labem jsou Byšičky. Nejen že je v okolí krásná příroda, ale je to jedno z mála míst v ČR, kde se mohou pochlubit okrouhlicí. Okrouhlice není žádná rostlina ani nadpřirozený úkaz, ale jedinečný a dnes již málovýdaný typ, či systém výstavby domů ve vsi. Všechny domy jsou zde vystaveny dokola návsi a vsí nelze projet. Prostě přijedete do Byšiček, silnička Vás dovede na náves tu objedete a pokud chcete ze vsi pohodlně vyjet, musíte se opět stejnou cestou vrátit zpět. Do Byšiček, je nejlépe vyrazit si na kole abyste nevynechali ani kousek z krásné přírody. Další zajímavá přírodní památka v okolí Lysé nad Labem je Hrabanovská černava, která se může pochlubit pro polabí typickým lužním lesem, který v některých místech směřuje až k pralesu. Najdete zde mnoho chráněných druhů živočichů a rostlin. Výchozím bodem je náměstí B. Hrozného. Pro lepší orientaci sledujte prosím turistické značení. Více informací naleznete na www.polabi.com
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|