|
Historie obce Velký Třebešov [ Historie (archivní dokument) ]Velký Třebešov v dnešní podobě představuje dvě sloučené části (obce) Velký a Malý Třebešov, s rozdílným charakterem zástavby. Velký Třebešov je středověkého původu, první zmínka je z roku 1355, kde byl kostel sv. Štěpána farním v děkanátě dobrušském. Ve Velkém i Malém Třebešově bylo panské sídlo, stály zde tvrze. Tvrze postupně zanikly, parcelací pozemků vznikla další stavební místa a zástavba se rozšiřovala, došlo k propojení dříve samostatných částí. Po roce 1917 Malý Třebešov zanikl. Ves patřila ve 14. století Berkům z Dubé na Ryzemburce, kteří ji prodali klášteru augustiniánskému v Jaroměři. roku 1404 koupil jaroměřský klášter některé dvory a lány v Doubravici a Třebešově. V roce 1437 zastavil král Zikmund statky bývalého kláštera v Jaroměři Jiříkovi z Chvalkovic (Malý Třebešov). Roku 1560 byly koupí oba Třebešovy připojeny ke zboží ryzemburskému, roku 1613 pak k Náchodu. Historie obou Třebešovů je spojena s historií jejich tvrzí a šlechtických držitelů. Ves Malý Třebešov se poprvé připomíná v roce 1355. Tvrz zde byla vybudována v 16. století, kdy ves patřila Bavorovi Chvalkovskému z Hustířan. V roce 1611 získal Velký i Malý Třebešov Marvart Stranovský ze Sovojovic. O dva roky později koupil oba statky majitel náchodského panství Albrecht Václav Smiřický ze Smiřic. V kupní smlouvě byla popsána tvrz v Malém Třebešově jako kamenné panské sídlo o dvou patrech. Při konfiskaci náchodského velkostatku po druhé světové válce převzal malotřebešovský dvůr i s někdejší tvrzi Státní statek v České Skalici. V prostorné dvoupatrové budově zdobené znakem Schaumburg- Lippe však málokdo tuší někdejší starou tvrz. Tvrz ve Velkém Třebešově vznikla asi až v polovině 16. století, kdy tu sídlil Jan Chvalkovický. Po připojení k náchodskému panství tvrz sloužila jako hospodářská budova dvora. Roku 1827 byl dvůr zrušen a tvrz byla změněna na hostinec. Dnes je budova bývalé tvrze soukromým obytným domem čp. 1. Je to obdélníková přizemní budova, kde v interiéru jsou dosud zachovány valené klenuté sklepy a v přízemí křížové a valené klenby. Samostatný mléčný sklep, který patřil k tvrzi, byl v roce 1968 přestavěn na rodinný domek čp. 45.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
26.5.2001: Zahájen sjezd KDU-ČSL v Jihlavě. Předsedou strany byl zvolen Cyril Svoboda, místopředsedy Milan Šimonovský, Jan Kasal, Miloslav Výborný, Zuzana Rothiová a Tomáš Kvapil.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|