|
Rozhledna v Tišnov [ Rozhledna nebo věž ]V Tišnově stejně jako v dalších městech České republiky cítí lidé potřebu přihlásit se k dědictví předků. Na kopci Klucanina se ve výši 401 m.n.m. nacházel kamenný základ bývalé rozhledny. Po roce 1989 se objevilo několik pokusů o obnovu rozhledny, ale všechny skončily neúspěšně. Teprve v roce 2001 myšlenka na obnovu rozhledny znovu ožila. Zrodil se projekt nové rozhledny nenápadně navazující na původní rozhlednu (základním tvarem a použitím dřeva v detailech), sehnali jsme první finanční prostředky a v roce 2002 skutečně začala výstavba nové rozhledny. 11.10.2003 byla nová rozhledna slavnostně otevřena. Rozhledna v Tišnově na kopci Klucanina je celoročně veřejně přístupná. Přístup na rozhlednu: - pro turisty: z Tišnova po modré turistické značce, která vede na vrchol Klucaniny, odkud je již rozhlednu dobře vidět. - pro motoristy: projedete Tišnovem směrem na Černou Horu (směrem na obec Železné). Hned za Tišnovem zaparkujete vpravo od státní silnice na parkovišti u hřbitova a odtud se vydáte na rozhlednu pěšky. Dále platí zákaz vjezdu do lesa - cesty byly využívány vozidly jen po dobu stavby. Další možnost je parkování u Restaurace pod Klucaninou a pošty Tišnov 3 na začátku Tišnova ve směru od Hradčan. Dále se vydáte uličkami města k nemocnici a vpravo kolem nemocnice cestou k rozhledně. Rozhledna v číslech: Nadmořská výška staveniště 400,8 m n. m. Celková výška rozhledny 29,3 m Výška horního ochozu 21,9 m Výška poslední plošiny 24,6 m Počet schodů 133 Počet cihel 4800
KONTAKTNÍ ADRESA:Bozena Srnenska J.Zajice 865 530 00 Pardubice Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|