|
Kostel Nejsvětější Trojice [ Kostel nebo katedrála ]Stavba kostel ve Velké Úpě byla dokončena na jaře roku 1789. 16. května 1789 byl za velké účasti obyvatel slavnostně vysvěcen. O dva roky později byla dokončena i kostelní věž. Velký zvon daroval císař Leopold II., následník jeho zemřelého bratra, císař Joseph II. Z mnoha sbírek nespočetných dobrodinců byly v roce 1875 pořízeny věžní hodiny s pozlacenými číslicemi a ručičkami na ciferníku, v roce 1923 byly s velkou slávou umístěny také tři zvony. Podle současných pamětníků byly věžní hodiny v provozu ještě pár let po válce, ale pak se zastavily natrvalo.Kostelní zvony ohlášovaly nebezpečí, např. povodně, útok nebo požár. O Silvestrovské noci zvonily Nový rok. Volné sdružení občanů města Pece pod Sněžkou "Za prosperitu Pece" založilo na podzim 1999 sbírku na instalaci nových elektronicky řízených věžních hodin s možností napojení časového spínání elektrického ovládání zvonu na kostele ve Velké Úpě. Sbírka na instalaci nových hodin byla v průběhu léta 2001 ukončena. Podařilo se vybrat celkem Kč 112.010,-, které postačily na pokrytí všech nákladů spojených s obnovou kostelních hodin. Dne 10.10.2001 byly instalovány firmou ing. Ivana Šmerdy Oprava věžních hodin z Liberce zrenovované původní ciferníky a moderní elektrický hodinový stroj. Kostelní hodiny ve Velké Úpě budou bít přes den v půlhodinových intervalech, v noci utichnou, aby nerušily obyvatele okolních domů.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|