|
Mělník [ Město nebo obec ]Mělník je původně slovanské hradiště (snad Pšov). Za zakladatele je považován Přemysl Otakar II., jenž Mělníku udělil r. 1274 privilegovaný podíl na výnosu labského obchodu. Spolu s Hradcem Králové Mělník nejčastěji hostil české královny. V husitské revoluci stál po boku pražanů, účastnil se stavovského povstání i odboje. Po zkáze třicetileté války, završené požáry a morovou ranou, nastal nový rozvoj až v 1. pol. 19. stol., od roku 1850 je Mělník okresním městem. Mělník je výchozím místem k návštěvě Chráněné krajinné oblasti Kokořínsko s hradem Kokořín, Mšenska a Liběchovska se zámkem Liběchov. Nedaleko je zámek Veltrusy s anglickým parkem a daňčí oborou, obec Nelahozeves s renesančním zámkem a památníkem Antonína Dvořáka. Mezi akce reprezentující kulturní život patří: Mělnické vinobraní, pořádané od r. 1911 (září), country festival Mělnický pranýř (květen), folklorní festival Mělnický vrkoč (červen), literární soutěž Mělnický Pegas (říjen). Dále chrámové varhanní koncerty (červenec-srpen) a celoročně výstavy Galerie ve věži. Malebné město nad soutokem dvou největších českých řek Labe a Vltavy proslavené svými vinicemi již od dob sv. Václava a rodiště sv. Ludmily Vám nabídne možnost příjemně stráveného dne.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ: Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ NA ÚZEMÍ MĚSTA ČI OBCE
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 18.10.2021 v 15:38 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|