Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Neděle 25. května 2025 (11:10 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Viola - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Goldi

Fulltext
 

KRKONOŠSKÉ MUZEUM - Historie [ Historie (archivní dokument) ]

Muzeum bylo založeno v roce 1883 jako muzeum rakouského (později německého) krkonošského spolku se sídlem ve Vrchlabí. Základem muzejních sbírek se stala knihovna, založená již roku 1881. Její správce, vynikající botanik a zoolog Viktor von Cypers - Landrecy, byl zvolen prvním kustodem muzea. Od roku 1893 byly sbírky instalovány v budově bývalého městského špitálu, jehož prostory rychle se zvětšujícímu sbírkovému fondu muzea, archivu, knihovny a galerie brzy nedostačovaly. Proto bylo v roce 1941 pronajato první patro budovy augustiniánského kláštera ve Vrchlabí a sbírky byly přestěhovány.

Po válce přešel majetek spolku do rukou Československého státu a národním správcem muzejních sbírek byl jmenován Emil Flégl, vlastivědný pracovník a redaktor regionálního časopisu Horské prameny. Expozice byly postupně reinstalovány a rozšířeny - postupně vznikly expozice národopisu, cechů a řemesel, uměleckého průmyslu, ručního tkalcovství, lidového umění, krkonošské přírody, Horské služby a turistiky, dějin dělnického hnutí a KSČ, obrazárna Krkonoš a expozice Krkonošského národního parku v roce 1966. Tehdy také muzeum převzala Správa krkonošského národního parku, v roce 1967 muzeum uzavřela a začala stavební rekonstrukce objektu, která rozdělila budovu na tři samostatné celky - expoziční, pracovní a depozitární a využila i prostor suterénních a půdních. V roce 1978 byly dokončeny úpravy prvního patra budovy, kde podle projektu vznikly pracovny, knihovna, konzervační dílna a fotolaboratoř. Po dvou letech mohli pracovníci muzea přestěhovat převážnou část sbírek do nových depozitářů v půdním prostoru. Rekonstrukce muzea byla završena v roce 1984 otevřením moderní expozice Kámen a život v přízemí a suterénu budovy kláštera.

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://muzeum.krnap.cz

AKTUALIZACE: Jana Holáňová (Beskydy-Valašsko, regionální agentura CR) org. 2, 07.09.2004 v 10:25 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Urban bývá studený pán.
Pohoda na Urbana - pro sedláka vyhraná.
Urban krásný, vyjasněný - hojným vínem nás odmění.
Na Urbana pěkný, teplý den - bude suchý červenec i srpen.
Vinná réva nedbá toho - bude míti vína mnoho.
Svítí-li slunce na svatého Urbana, bude úroda hlavně na víně.
Pankrác a Urban bez deště - hojnost vína.
Prší-li na svatého Urbana, znamená újmu vína; pakli jast pěkný čas, dobré víno bude.
Jaký den 25. máje jakožto na den Urbana povětří jast, takový podzimek následovati má.
 
25.5.2001: Sněmovna zvolila všech patnáct členů Rady ČT.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz