|
Skalky skřítků [ Národní přírodní památka ]Skalky skřítků Skalky skřítků se nacházejí na západním úpatí Doupovských hor, modelovaném tokem řeky Ohře, asi 1 km od obce Dubina, v severozápadním svahu Švédlova vrchu. Jsou to rourovité dutiny oválného až kruhového průřezu o průměru 1-150 cm a délce od několika cm do několika metrů. Skalky skřítků, jak je toto místo označováno v novějších turistických mapách, je název značně nepřesný, neboť se nejedná o dílčí skalky, nýbrž o souvislý skalní masiv. Od třicátých let do současnosti existuje hojný názor odborné veřejnosti, že dutiny vznikly po vyvětrání kmenů a větví, uzavřených a stržených během vulkanické erupce. Nedostatek této teorie spočívá jednak v tom, že nebyly nalezeny žádné rostlinné zbytky v dutinách, jednak v nápadné pravidelnosti těchto dutin (většinou kruhového průřezu a naprosto rovného protažení). A dále - na vrchu Pustý zámek jsou tyto dutiny vyvinuty přímo v lávovém proudu, v němž každý lávový zbytek shoří (teplota čedičové lávy činí 1200 stupňů Celsia). Proto se lze spíše přiklánět k názoru G.C. Laubeho (1912), potvrzenému novým výzkumem hornin z okolí dutin, že vznik dutin způsobily plynné erupce proplyněného a horkého proudu lávy a následná vodní eroze.
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 07.10.2021 v 10:21 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|