|
Geografie Slavičína a okolí [ Geografie ]POLOHA, ROZLOHA, FLORA, FAUNA Město Slavičín se nachází v jihovýchodní části okresu Zlín, v předhůří Bílých Karpat, které byly organizací UNESCO v roce 1996 vyhlášeny jako biosferická rezervace.´Dne 29. června 2000 byl Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty udělen Radou Evropy Evropský diplom. Tento dokument je udělován jen takovým územím našeho kontinentu, které se vyznačují mimořádnou péčí o jeho přírodní bohatství. O výjimečnosti ocenění Evropským diplomem svědčí nejlépe skutečnost, že až dosud byl udělen pouze 61 chráněnému území z 21 zemí. Masív Bílých Karpat obklopuje město od jihu, od severu dotváří obraz panoramatu okolní krajiny Vizovické vrchy. Město obklopeno lesy, leží v nadmořské výšce 350 m. Polní a lesní zvěř Na území Města Slavičína je několik mysliveckých spolků, které spolupracují v rámci Českomoravské myslivecké jednoty. Myslivecké hospodaření je v současné době zaměřeno především na spárkatou zvěř. V okolí Slavičína může návštěvník vidět dostatek srnčí zvěře. Myslivci mají ve svých honitbách vybudováno mnoho kazatelen a posedů na pozorování zvěře. Z těchto lze pozorovat při troše štěstí i zvěř jelení a mufloní, kterým se ve zdejších lesích velmi dobře daří. I když je horší stav u drobné zvěře, přesto můžeme na procházce vidět zajíce, bažanta i koroptev. Velká různorodost ptactva je zde samozřejmostí. Na Slavičínsku je velká kolonie krkavce a po setmění je slyšet houkání výra. V lesích můžeme najít stopy po buchtování - rytí divočáků. Setkat se s touto opatrnou zvěří je však velmi vzácné. V naší krásné přírodě Bílých Karpat se dá hodně vidět, ale musí s ní pozorovatel splynout. Rybaření Místní organizace Moravského rybářského svazu Slavičín, která je společná rovněž pro organizace Valašské Klobouky, Brumov a Štítnou-Popov, obhospodařuje 11 nádrží, z toho je 6 lovných a 5 chovných. Ve svém revíru v Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty je síť 35 lovných a chovných potoků. Vyskytují se zde a jsou vysázeny ryby: kapr. štika, candát, amur, pstruh potoční i duhový, lipan podhorní, ostroretka, parma, lín. Zde v nádherném prostředí si příjdou na své sportovní rybáři.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|