Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Neděle 25. května 2025 (04:08 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Viola - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Goldi

Fulltext
 

Historie města Doksy [ Historie (archivní dokument) ]

Vznik Doks se datuje do druhé poloviny 13. století. První písemná zmínka je z roku 1293 v listině krále Václava II.

Malé městečko pod královským hradem Bezdězem získalo významná městská privilegia od císaře Karla IV., který zde v roce 1367 nechal založit Velký rybník, dnešní Máchovo jezero.

Původ jména Doksy lze najít v anglosaském slově "dox" = temný, bažinatý, tedy podle temného bažinatého místa u Dokského potoka. Vedle německého názvu Hirschberg se používal český název Dokzy, Doxa apod.

České obyvatelstvo v Doksech převládalo do třicetileté války. Po třicetileté válce byli novými dosídlenci převážně Němci, rekatolizace pak vyhnala spoustu protestanských Čechů. V lesích v pískovcových skalách si protestanti zbudovali své svatyně. Dnes nalezneme zbytky těchto tzv. Pustých kostelů hlavně v Hradčanských stěnách.

Český romantický básník Karel Hynek Mácha (1810 - 1836) Doksy poprvé navštívil v srpnu 1832 na pozvání svého přítele ze studií Eduarda Hindla, který pracoval na statku u hraběte Kristiána z Valdštejna. Kopcovitý kraj s hlubokými lesy, v nichž řádili pověstní loupežníci plný tajemných roklí, obklopen vrchy se zříceninami hradů, kraj s příběhem otcovraždy z nešťastné lásky - to bylo místo blízké duši rozervaného romantika. Zde se zrodila lyricko-epická báseň "Máj", jak sám autor uvádí: "Děj básně této koná se u městečka Hiršberk mezi horami, na nichž hrady Bezděz, Pernštejn, Houska a v dálce Roll k východu, západu, poledni a půlnoci okazují". Od roku 1961 nese tento kraj spolu s Velkým rybníkem Máchovo jméno.

Proslulostí Doksy dosáhly v první polovině 20. století, kdy se pro svou polohu v lesích u Velkého rybníka staly vyhledávaným turistickým a lázeňským místem. Velký rybník se pro turistiku otevřel po roce 1928, kdy byla na jeho jižním břehu zřízená pláž. V průvodcích z 20. a 30. let lze číst o Doksech jako o Severočeských jezerních lázních, nebo jako o Severočeské riviéře.

Po druhé světové válce Doksy ztratily svou lázeňskou proslulost a městské lázně byly v padesátých letech zrušeny zcela. Přesto si Doksy zachovaly dobrou pověst turistického městečka u Máchova jezera a v roce 1972 jim byl udělen statut rekreační oblasti Doksy - Máchovo jezero.

Na turistickém ruchu se spolu s Doksy výrazně podílejí Staré Splavy ležící na severním břehu Máchova jezera.

Pro lepší informovanost nejen návštěvníků města, ale i místních občanů, bylo v květnu 1996 zřízeno městské informační středisko, které poskytuje jakékoliv informace nezbytné pro zpříjemnění pobytu v Doksech.

UMÍSTĚNÍ

DALŠÍ INFORMACE: http://www.mesto-Doksy.cz

AKTUALIZACE: Ladislav Hollý (archívní záznam) org. 2, 20.09.2004 v 10:24 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Urban bývá studený pán.
Pohoda na Urbana - pro sedláka vyhraná.
Urban krásný, vyjasněný - hojným vínem nás odmění.
Na Urbana pěkný, teplý den - bude suchý červenec i srpen.
Vinná réva nedbá toho - bude míti vína mnoho.
Svítí-li slunce na svatého Urbana, bude úroda hlavně na víně.
Pankrác a Urban bez deště - hojnost vína.
Prší-li na svatého Urbana, znamená újmu vína; pakli jast pěkný čas, dobré víno bude.
Jaký den 25. máje jakožto na den Urbana povětří jast, takový podzimek následovati má.
 
25.5.2001: Sněmovna zvolila všech patnáct členů Rady ČT.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz