|
Hošťálkovy [ Město nebo obec ]Silnice z Krásných Louček vede údolím Kobylího potoka a osadou Kobylí okolo pily a rozsáhlého kamenolomu do Hošťálkov a dále do Vráclavku. Na levém břehu potoka tvoří vesnicí těsnou kulisu zalesněný svah Doubravy (533 m). na pravém břehu je poplorovná polní stráň, která se dále od údolí , mění v les. Tam je na hranici bývalého soudního okresu albrechtického kopec Lýsá (667 m) , shlížející na jich do údolí Krasovky. Z této strany stéká do Kobylího potoka jeho pravý přítok Kotel, nesoucí název osady, již protéká. Mezi obcí a vrchem Tříslovým (566 m) ležícím jihovýchodně patří k obci roztáhlý dvůr Hůrka. Ves je připomínána už v roku 1281. V roce 1578 se stala centrem nového panství, které vzniklo odtržením od panství linhartovského. Kolují domněnky, že Hošťálkovy navštívil Jan Ámos Komenský, když tu byli bydleli Skrbenští z Hřiště, kteří se hlásili k reformované víře. Hošťálkovický zámek byl terčem útoků zdejšího lidu proti majiteli panství hraběti Arcovi dne 1.listopadu 1848.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ: Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ NA ÚZEMÍ MĚSTA ČI OBCE
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 56, 10.10.2021 v 18:23 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|