|
Silniční doprava v České republice [ Doprava ]Silniční doprava v České republice Povolené rychlosti Obec do 3,5 t 50 km/h, nad 3,5 t50 km/h Mimo obec do 3,5 t 90 km/h, nad 3,5 t 80 km/h Rychlostní komunikace v obci do 3,5 t 80 km/h, nad 3,5 t 80 km/h Rychlostní komunikace mimo obec do 3,5 t 130 km/h nad 3,5 t 80 km/h Základní pravidla silničního provozu Jezdí se v pravém jízdním pruhu. Před a při řízení vozidla je zakázáno konzumovat alkohol, není připouštěna žádná hodnota zbytkového alkoholu v krvi. Bezpečnostní pásy musí být zapnuty po celou dobu jízdy. Osoby mladší 12 let či menší 150 cm musí při jízdě sedět v tzv. dětské autosedačce. Vozidla musí mít rozsvícená potkávací světla v zimní období (27. 10.- 1. 3.) po celý den. Při řízení vozidla je zakázáno držet v ruce telefonní přístroj. Motocyklisté a jejich spolujezdci jsou povinni mít ochrannou přilbu. Poplatky za použití dálnic a silnic pro motorová vozidla Použití dálnic je v České republice zpoplatněno. Řidič je povinen zakoupit si tzv. dálniční známku, která se nalepí zevnitř na přední sklo vozidla. Známky lze zakoupit na poštách, hraničních přechodech a u vybraných čerpacích stanic. Dálniční známky mají různou cenu stanovenou podle užitné hmotnosti vozidla. Dálniční známky mají platnost kalendářního roku s přesahem měsíce ledna. Je možné zakoupit dállniční známky na 10 dnů, měsíc a rok.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|