|
Mladoboleslavsko [ Území ]MLADOBOLESLAVSKO Okres Mladá Boleslav se rozkládá v severovýchodní části středních Čech nedaleko Prahy. Díky své příhodné poloze a bohatství přírodních i architektonických památek je místem, které zaujme nejednoho návštěvníka. Zatímco jižní část regionu je tvořena úrodnou rovinou, na severovýchodě se území zvedá a přechází do turisticky a rekreačně velmi atraktivní skalnaté CHKO Český ráj. Pískovcové skály tu vytvářejí skalní města plná bizardních útvarů se spletí chodníčků, chodeb a pěšinek, které nás zavedou k překrásným vyhlídkám, skalním hradům a rekreačním místům. Osou okresu je bohatě meandrující řeka Jizera, podél jejíhož toku jsou rozesety středověké hrady, z nichž se postupem času staly zříceniny (Michalovice, Zvířetice, Dražice) nebo byly přestavěny na renesanční či barokní zámky. Na Jizeře se rozkládají i největší města okresu. Mladá Boleslav, se svým původně gotickým hradem, kde je umístěno okresní muzeum a jednou z nejmodernějších automobilek v Evropě, Mnichovo Hradiště, místo posledního odpočinku slavného vojevůdce třicetileté války Albrechta z Valdštejna s původně renesančním zámkem, v němž jsou přístupny dobové interiéry, sbírky delftské fajáns a valdštejnská knihovna z Duchcova, spravovaná v 18. století legendárním Giacommo Casanovou a Benátky nad Jizerou, které jsou spojovány s osobou dánského astronoma Tychona Brahe, jenž pobýval na zdejším zámku za vlády Rudolfa II. Mezi ostatní města patří Kosmonosy s barokní Loretou a zámkem, Bakov nad Jizerou s krásným přírodním koupalištěm, Dobrovice v níž je nejcenější památkou renesanční radnice a Dolní Bousov, vstupní brána do jižní části CHKO Český ráj. Severozápadní části regionu vévodí město Bělá pod Bezdězem, které je vstupní branou do romantického Máchova kraje a kde se nachází renesanční zámek s národopisným muzeem. Gotický hrad Bezděz, tyčící se nad ním, představuje výraznou dominantu pro široké okolí. Mladoboleslavsko je bohaté i na památky lidové architektury. Mezi ně patří např. zvonice v Sudoměři, Horních Stakorech a Plazích, zděné brány ve Vrátně, tradiční roubené chalupy ve Březně, kovárna ve Žďáru či mlýny ve Vicmanově a Střehomi. Milovníky církevních staveb zaujme románský sloh v podobě kostelíků ve Vinci a Mohelnici nad Jizerou, goticko renesanční kostel na Sýčině, barokní kaple sv. Anny v Mnichově Hradišti a mnoho dalších. Okres Mladá Boleslav je místem, kde se prolíná současnost s krásou starobylých památek zarámovanou do zdejší přírody. Zdroj: TRAVELprofi Měsíčník pro turistický ruch
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|