|
Dřevěný most [ Most nebo viadukt ]Jedním z mála zachovaných podkrkonošských krytých mostů je dřevěný věšadlový most v Bystré nad Jizerou. Míjíme ho při jízdě po pojizerské silnici mezi Rybnicemi a Benešovem u Semil - Podolím. V zúženém úseku údolí spojuje pravobřežní hlavní komunikaci s bývalou textilní továrnou a obcí Bystrá na druhém břehu. Most byl postaven v roce 1922 (letopočet 1888 vytesaný v kvádru kamenného pilíře zřejmě označuje rok, kdy byl postaven jeho předchůdce) a je stále plně funkční, užívaný i osobními automobily. Konstrukčně se jedná o trojnásobné věšadlo kombinované z trojúhelníkového a lichoběžníkového věšadla. Dva mohutné hlavní trámy jsou spřažené svorníkovými spoji s krajními podélníky a zavěšené na třech místech. Hlavní nosník působí jako spojitý trám o čtyřech polích. nosníky jsou zajištěné šikmými vzpěrami a příčnými ztužidly. Most je 24 m dlouhý, 3 m široký a 5 m vysoký.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|