|
Historie obce Košťálov [ Historie (archivní dokument) ]Obec leží v údolí říčky Olešky (359 m) v Podkrkonošské pahorkatině, 5 km jihovýchodně od středu Semil, je křižovatkou tras do Krkonoš a Českého ráje. Obec je připomínána již ve 12. století. Kolem roku 1361 zde Valdštejnové staví nad údolím Želechovského potoka hrad Košťál. Roku 1514 byl již hrad označován jako pustý. Dnes jsou patrné zbytky valu a zdi na zalesněném kopci naproti koupališti. Památný portál zdejšího patrového mlýna z roku 1815, zbořeného roku 1980, je umístěn v muzeu v Semilech. Historickou hodnotu má i rokoková práce V. Rulffa - socha sv. Jana Nepomuckého v Kundraticích z roku 1777. U domku čp. 17 roste mohutná lípa velkolistá, zvaná Grafkova, která má obvod kmene 620 cm. Dvě borovice lesní, jedna u čp. 126 a druhá u polní cesty, byly vyhlášeny jako chráněný přírodní útvar. Na návsi roste 9 lip starších 100 let. K výraznému rozvoji obce dochází před 100 lety zakládáním textilních továren. Roku 1923 byla v Košťálově zahájena težba melafyru. Gotický kostel sv. Jakuba ze 14. století byl v roce 1717 barokně přestaven. Kostel má plochostropou loď, na kazatelně obrazy evangelistů z konce 17. století, věž z roku 1722 a dva staré zvony (starší z nich je z roku 1378 - jeden z nejstarších zvonů na uzemí našeho státu).
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|