|
Nový Bydžov [ Město nebo obec ]Původně královské město, připomínané poprvé v roce 1305, bylo založenono na pravidelné geometrické osnově při řece Cidlině jihovýchodně od Starého Bydžova. Roku 1325 se stalo městem poddanským a po výkupu v roce 1569 královským věnným městem. V letech 1751 až 1784 bylo sídelním městem Bydžovského kraje a v letech 1850 až 1960 okresním městem. Ve městě je koupaliště a možnost sportovního vyžití. Nabízí malebné vycházky po okolí - barokní kostel sv. Jakuba na Metličanech, roubené kostelíky se zvonicemi v Mělníku a Vysočanech, románský kostel sv. Prokopa ve Starém Bydžově a naučná stezka dr. Vojtěcha ve Skřivanech. Dále možnost výletu na zámek Karlova koruna v Chlumci nad Cidlinou a na Hrádek u Nechanic. Mezi akce reprezentující kulturní život patří hlavně studentské merendy pořádané už od pol. 18. stol., festival dechových hudeb Fišerův Bydžov (září, říjen), výstavy o tradiční svatovavřinecké pouti (srpen) a akce kulturního klubu Mekka a knihovny. Dále bohatá expozice muzea a galerie.
Plní funkci základního stupně územní samosprávy a v různé míře je také vykonavatelem státní správy. PŮSOBÍ NA KATASTRÁLNÍM ÚZEMÍ: Z TISKOVÝCH ZPRÁV A ČLÁNKŮ NA ÚZEMÍ MĚSTA ČI OBCE
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 23.10.2021 v 00:01 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|