|
Pstruh potoční [ Fauna ]Název: Pstruh potoční Řád: losos Hmotnost: maximálně 2kg Tvar těla: podlouhlý Délka: maximálně 60 cm Počet ploutví: 7 Barva: zelenkavohnědá + barevné skvrny Doba tření: poměrně dlouho Životní prostředí: luční toky, vegetační a potravné podmínky Výskyt: horské vody, chladnější rybníky Potrava: potrava živ. původu - vodní hmyz Stáří: poměrně dlouho Pro zástupce čeleďe lososovitých je charakteristická ladná forma těl, charakteristická pestrým zbarvením. Šupiny jsou drobné, hluboko sedící v kůži, hlava jimi pokrytá. Zásluhou výborné kvality jemného masa, patří k našim nejdůležitějším a nejrozšířenějším zástupcem čeleďe lososovitých ryb v našich vodách. Má ideální formu těla, která je přizpůsobena k rychlému pohybu ve vodě. Nároky na životní prostředí zodpovídají jeho ušlechtilost. Živí se potravinou živočišného původu např.: vodním hmyzem. Rychlost růstu a dosahované míry pstruha úzce závisí s vhodným a rozsáhlým život. prostředím. Váží většinou okolo 2 - 3 kg a dosa- huje kolem 35 - 50 cm. Hospodářské výsledky jsou jednoznačně příznivé i ve vztahu k návratnosti násad a jsou slibným předpokladem k udržení velmi dobrých stavů pstruha potočného.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|