|
Botanicus [ Muzeum ]Středověké městečko Botanicus Navštivte historickou vesnici umění a řemesel v Ostré nedaleko Lysé nad Labem, kde můžete shlédnout tradiční ukázky řemesel dráteníka, mydláře, papírníka, hrnčíře či provazníka. Máte jedinečnou příležitost vyrobit si vlastní bylinné mýdlo, medovou svíčku, lněný provaz, ruční papír, odrátovací kamínek, vyrýžovat zlato, nebo si vytočit hrníček na hrnčířském kruhu. Navštivte také historické slavnosti, kde si své tělo i duši zahřejete nejen medovinou, kořeněnými víny, středověkou krmí, ale i zpěvy hudců, tancem i šprýmy kejklíře. Zahrady Botanicus jsou zakládány od roku 1999 a v současné době zabírají plochu 22 hektarů. Můžete si prohlédnout kuchyňskou (kulinářskou), klášterní a čínskou zahradu. Nebo navštívit tradiční výroby: mletí, truhlárnu, dřevořezbářství, provaznictví, kamenictví, hrnčířskou dílnu, drátenickou dílnu, kovárnu, výrobu svíček, papírnu, košíkářství, tiskárnu atd. V blízkosti Ostré je hradní zřícenina hradu Mydlovar ( první zmínka z roku 1223 ). Jde o zcela ojediněle se v Čechách vyskytující cihelný hrad s plášťovou zdí. Koupání je možné v pískových lomech. Ubytování v místním kempu.
KONTAKTNÍ ADRESA:Botanicus Ostrá 8 289 22 Lysá nad Labem Česko (CZ)
AKTUALIZACE: Šormová Helena (INFOSYSTEM s.r.o.) org. 2, 17.10.2021 v 19:04 hodin Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|