|
Historie Závišic [ Historie (archivní dokument) ]Vesnička Závišice vznikla severně od Štramberka v údolí na obou březích potoka Sedlničky. Její západní obzor ohraničuje Libhošťská Hůrka (494 m). V minulosti ji právě potok dělil na dvě části, které patřily různým vrchnostem. Velké Závišice, označované také jako Dolní nebo Závěšice, rozložené na pravém břehu Sedlničky, byly od 14. století součástí šostýnského biskupského léna Nová Horka a od roku 1561 patřily k biskupskému panství Hukvaldy, zatímco Malé (Horní) Závišice, nazývané i Závišičky, na levém břehu potoka představovaly svobodný statek, jehož majitelé se často střídali a který až po roce 1640 sdílel společný osud s novojicko-štramberským panstvím. V minulosti existovala ve vsi tvrz, poprvé zmíněná v roce 1357, která však v průběhu 16. století zanikla. Ve vsi, která měla přes rozdělení na dvě části společnou samosprávu v čele s fojtem, stávaly dva mlýny - horní a dolní. Škola byla vystavěna v roce 1849 a o rok později byly oba díly vesnice spojeny v jednu obec. Do roku 1934 stávala na návsi jen dřevěná zvonička a obyvatelé chodili do kostela sv. Kateřiny, který ležel za vsí v místě dávno zaniklé osady Tamovice. Použitá literatura: Lašská brána Beskyd Dobové pohlednice 1895 - 1945 Stanislava Kovářová Aleš Pustějovský Vydavatelství: MONTANEX, a. s. Internetová adresa: http://www.montanex.cz/kun.htm
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|