|
Přílepský zámek [ Zámek ]Historie přílepského zámku sahá hluboko do 17. století, kdy tvořilo ves 20 domů a zemi vládla Marie Terezie. Zámek v průběhu staletí vystřídal mnoho významných i méně významných majitelů. Mezi významnější patřili manželé Komínkovi, kteří nechali postavit naši nejstarší památku - kříž na návsi z roku 1763. První zmínky o rodu Seilernů jsou z roku 1778, kdy nastoupil do Přílep Kristian Augustin Seilern, který vlastnil též lukovské panství. Nejvíce je však do historie zapsán Karel Maxmilián (*1825,+1905) a jeho syn Julius (*1858,+1932), za jejichž působení prodělalo sídlo nejvýznamnější úpravy. Laboratorka, konírna a zámecký park vznikají v roce 1852 a v roce 1885 dostala budova dnešní podobu. Posledním příslušníkem rodu žijícím na zámku byla vdova po Juliu Seilernovi, která zde žila až do roku 1948 kdy odchází do Bavorska, kde v roce 1952 umírá. Vysídlením Seilernů po II.světové válce začína novodobá historie zámku. Pro zámek nebylo zprvu využití. V roce 1947 zde byla zřízena ozdravovna a domov učňů. V té době se zde promítalo kino a konaly se taneční podniky v parku. Od roku 1955 začal provoz porodnice a poté ženské nemocnice, která byla začátkem devadesátých let zrušena. V současnosti je celý areál areál majetkem obce Přílepy.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|