Znamení zvěrokruhu Střelec Štír Váhy Panna Lev Kozoroh Vodnář Ryby Beran Býk Blíženci Rak POLSKIFRANCAISDEUTSCHENGLISHČESKY
Návrat na hlavní stranu
Pátek 23. května 2025 (02:42 hodin)

Dnešní znamení zvěrokruhu: Blíženci
Vladimír - blahopřejeme !
Z kalendáře zvířat: Ben

Fulltext
 

Židovský hřbitov v Krnově [ Židovský hřbitov ]

Židovský hřbitov v Krnově
Židovský hřbitov Krnov

Židovský hřbitov v Krnově v českém Slezsku se nachází na úpatí kopce Cvilín v ulici V osadě poblíž Opavské ulice. K pohřbívání sloužil od roku 1873 do 70. let 20. století. V letech 1986 - 1990 proběhla jeho částečná likvidace, kdy byla odvezena značná část náhrobních kamenů. Ty pak byly použity pro různé hospodářské stavby. Část areálu hřbitova byla změněna na soukromé zahrádky.

S opravami židovského hřbitova v Krnově začal v 90. letech na vlastní náklady sudetoněmecký filantrop Josef Beyer, dobrovolnické brigády podnikali také členové Křesťanského společenství Krnov a Českobratrské církve evangelické pod vedením Petra Aharona Tesaře. V létě 2004 byl uskutečněn mezinárodní workcamp, při kterém se do oprav zapojili mladí dobrovolníci ze sedmi států světa. Dnes hřbitov udržuje Federace židovských obcí. Finančních prostředků je však málo.

Při středové uličce najdete největší stavbu hřbitova, kterou je klasicistní rodinná hrobka rodiny Bellak, zakladatelů druhé největší textilky v Krnově. Do mramoru jsou vyryta jména Jakoba a Filippine Bellakových a citát z Písně písní o tom, že milence ani smrt nerozdělí. Nad touto hrobkou se nachází neobarokní tumba krnovského lékaře Oskara Bubera. Slavný filozof Martin Buber byl jeho vzdáleným příbuzným. Přibližně v polovině levé části stojí náhrobek Betty Anschlowitz, maželky prvního krnovského rabína. Náhrobní deska se jménem jejího muže byla zcizena v 80. letech. Zcela vlevo mezi stromy se nachází pomník osmi vojákům židovského vyznání, kteří zemřeli v krnovském lazaretu v průběhu 1. světové války.

Více informací o krnovském židovském hřbitově získáte na těchto webových stránkách:
- http://www.mujweb.cz/www/synagoga
- www.krnovh.wz.cz

Poetickým místem je starodávný židovský hřbitov v blízké Osoblaze. Tamní tvarově unikátní barokní náhrobky obsahují, v souladu s ortodoxní aškenázskou tradicí, zvířecí a květinové ornamenty. V textové části žádného z osoblažských náhrobků nechybí zmínka o dobrém skutku, který zemřelý za života vykonal.

V Krnově se nachází také synagoga z roku 1871. Je to jediná turistům přístupná synagoga v Moravskoslezském kraji a zároveň jedna z pouhých dvou synagog v Česku s celistvým a dobře dochovaným maurským (arabskošpanělským) interiérem.
Židovský hřbitov v Krnově

SOUVISEJÍCÍ ODKAZY

UMÍSTĚNÍ


Typ záznamu: Židovský hřbitov
AKTUALIZACE: uživatel č. 630 org. 160, 10.11.2005 v 07:08 hodin
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz,
součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule

Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto.
Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček.
Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj.
V máji by ani hůl pastýřova neoschla.
Májová kapka platí za dukát.
Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce.
Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť.
Májová voda vypíjí víno.
Na mokrý květen přichází suchý červen.
Když máj vláhy nedá, červen se předá.
 
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním.
Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu.
Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici.
Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII.
Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II.
Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů.
Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství.
Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem.
Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa.
Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.

Zítra Pozítří
Zdroj: www.meteopress.cz