|
František Joch - modrotisk Strážnice [ Nositel tradice lidového řemesla ]Držitelů titulu "Nositel tradice lidových řemesel" za rok 2004 Modrotiskovou dílnu ve Strážnici vybudoval v roce 1906 Cyril Joch, pocházející z blízkých Žeravin, Spolu s manželkou Annou, rozenou Gerstbergerovou, zřídili dílnu v dome č. 697 Anna Gerstbergerová byla dcerou zámeckého ponocného Františka Gerstbergera a příbuznou Josefa Gcrstbergera, modrotiskaře ve Veselí nad Moravou, Cyril Joch zemřel v roce 1924 a dílnu po něm převzal jeho syn František, který se vyučil modrotiskařem u Josefa Gerstbergera ve Veselí nad Moravou. V dílně, kterou v letech 1940 a 1941 rozšířil o novou tiskárnu a sušárnu, pracoval až do roku 1951, kdy byla živnost jako soukromá zrušena. V rámci snah o záchranu lidových řemesel byla činnost dílny v roce 1953obnovena a František Joch mohl pokračovat ve výrobě modrotisku jako pracovník Ústředí lidové umělecké výroby. Od roku 1958 začal pracovat se svým otcem jeho syn František, který je dosud držitelem rodinné tradice ve výrobe modrotisku. Vyučil se barvířskému řemeslu u svého otce, který v roce 1974 náhle zemřel a tak vedení dílny, kterou spravovalo Ústředí lidové umělecké výroby, převzal mladý František Joch. Strážnický modrotisk se stal vyhledávaným výrobkem v prodejnách Krásných jizeb a František Joch pro zvýšení své kvalifikace absolvoval v letech 1974-1977ještě učňovskou školu "Ústředí uměleckých řemesel pro obor tiskař textilií. Vzhledem k velkému zájmu o strážnický modrotisk vybudovalo Ústředí lidové umělecké výroby ve Strážnici moderní dílnu, do níž byl přenesen provoz výroby modrotisku z domu č. 697 v roce 1982. František Joch byl nadále vedoucím dílny až do zrušení Ústředí lidové umělecké výroby v roce 1993. V roce 1994 dílnu odkoupil od Fondu národního majetku a vložil ji jako spolumajitel do nově vzniklé firmy Arimo - modrotisk: s.r.o. v níž se na základe zahraniční účasti rozšířila výroba o šiti dámských halenek. František Joch jako třetí z generace strážnických modrotiskařů, zachovává dosud tradiční technologie a zajišťuje také její další vývoj výchovou svého následovníka.
KONTAKTNÍ ADRESA:Skácelova 697 696 62 Strážnice Česko (CZ)
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|