|
Muškát moravský [ Víno ]Oblibu si získal ještě pod pracovním názvem MOPR 23-33. Pochází ze Šlechtitelské stanice vinařské v Polešovicích /autor ing. V.Křivánek/ a vznikl křížením Muškátu Ottonelu a Prachttraube. Je to muškátová elita zrající s kultivarem Müller-Thurgau, proti němuž má přednost v tom, že její hrozny tak nehnijí. Sklizně jsou pravidelné a dobré, vzdornost proti zimním mrazům je dobrá, muškátové aroma intenzivní. Této odrůdě se dobře daří v těžších půdách. Trpí suchem a rychle ztrácí kyseliny, proto dává nejlepší vína v chladnějších oblastech, kde se kyseliny neztrácejí. Rychle se rozšířil po celé Moravě i v Čechách. Vína jsou lahodná, aromatická s výraznou muškátovou vůní. Má světle žlutou barvu. Lehčí typ vína. Užívá se hlavně do známkových vín. Gastronomické využití: Hodí se k mírně sladkým dezertům neutrální chutě. Suchý MOPR můžeme podávat k jemné paštice.
Copyright 1998-2025 © www.infoSystem.cz, součást prezentačního a rezervačního systému Doménová koule
|
Jsou-li májové hřiby červivé, bude suché léto. Májová vlažička - naroste travička, májový deštíček - poroste chlebíček. Mokrý máj, v stodole ráj, studený máj, také ráj. V máji by ani hůl pastýřova neoschla. Májová kapka platí za dukát. Chladno v máji, mlžné večery a noce - hojnost sena a ovoce. Filipa Jakuba déšť - to zlá zvěsť. Májová voda vypíjí víno. Na mokrý květen přichází suchý červen. Když máj vláhy nedá, červen se předá.
|
|
Květen 870: Rastislav se pokusil překazit Svatoplukovu profranskou politiku jeho úkladným zavražděním. Květen 874: Jednání Svatoplukova poselstva vedeného knězem Janem z Benátek s Ludvíkem Němcem ve Forchheimu. Květen 1054: Břetislav uzavřel v Quedlinburku za účasti císaře mír s polským Kazimírem. Tím skončily spory o území na česko-polské hranici. Květen 1096: Slezko opět napadeno vojsky BřetislavaII. Květen 1107: Údelný kníže Svatopluk za pomoci polského panovníka Boleslava III. a zpočátku i uherského Kolmana svrhl Bořivoje II. Květen 1116: Vladislav I. jednal s uherským králem Štěpánem kdesi na moravsko-uherské hranici o urovnání sporů. Květen 1137: jednání mezi Soběslavem I. a polským králem Boleslavem Křivoústým v Kladsku ukončilo česko-polské nepřátelství. Květen 1138: Vladislav budoucím Soběslavovým nástupcem. Květen 1152: Sjezd v Merseburku, který svolal nový německý král Fridrich I. Barbarossa. Květen 1179: Spor o hraniční území na česko-rakouském pomezí.
|
Zdroj: www.meteopress.cz
|
|
|